Ból jest tym, co znamy wszyscy. Nie ma człowieka, który podczas swojego życia – w mniejszym lub większym stopniu – by go nie doświadczył. U osób z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami występuje on, niestety, znacznie częściej, co przekłada się na jakość ich życia.
Odpowiedzi na tak postawione pytanie szukaliśmy razem z Wami podczas naszego live’a #ZDROWAnocka, który odbył się 19 stycznia 2023 roku. Naszym gościem był dr n. med. Jerzy Jarosz – lekarz, specjalista anestezjologii oraz medycyny paliatywnej. Pan doktor jest absolwentem Akademii Medycznej (Uniwersytet Medyczny) w Warszawie. Był założycielem Poradni Przeciwbólowej w Centrum Onkologii, a następnie Zakładu Medycyny Paliatywnej. Kierował też Zakładem Anestezjologii Centrum Onkologii w Warszawie. Jest współzałożycielem Hospicjum Onkologicznego w Warszawie (1989). W latach 2013 – 2021 prowadził tam Poradnię Leczenia Bólu i Opieki Paliatywnej oraz Centrum Naukowo-Dydaktyczne. To także pracownik Hospicjum EWDOMED w Konstancinie – w Poradni Medycyny Paliatywnej i Poradni Leczenia Bólu, Hospicjum stacjonarnego oraz centrum edukacyjno-naukowego. Od 2020 roku jest Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Medycznej Marihuany i Leków Kanabinoidowych.
Na początku spotkania Prezes Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze Agnieszka Dąbkowska wyjaśniła nam, skąd się wziął pomysł na jego temat. Następnie nasz gość – po objaśnieniu aspektów techniczno-wizualnych swojej prezentacji – wyjaśnił, jaki jest stosunek medycyny i prawa do bólu. Ważne jest też porozumienie między lekarzem a pacjentem, które bardzo często bywa sporym wyzwaniem.
Z naszego live’a dowiedzieliśmy się, że:
Ból to doświadczenie zmysłowe i emocjonalne, subiektywnie odbierane jako nieprzyjemne, związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek…
Komitet Taksonomii Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu – 1979
Na prezentacji, którą przedstawił nam pan doktor znalazło się następujące stwierdzenie:
Pozostawienie chorego z bólem i cierpieniem, których można uniknąć powinno być rozumiane jako sprzeniewierzenie się podstawowym prawom człowieka.
Somerville M. A. Opioids for chronics pain of non-malignant arigin
– Coertion or consent?, Health Care Anaysis 1995; 3: 12 – 14
Często bólu nie da się uniknąć, co nie oznacza, że należy rezygnować z jego leczenia. Jako pacjenci mamy do tego pełne prawo. Jednak co to właściwie oznacza? Odpowiedź na to pytanie padła podczas naszego spotkania. W całości możecie je znaleźć na naszym kanale w serwisie YouTube.
Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze
Z naszego webinaru dowiecie się, czym jest ból neuropatyczny i od którego momentu możemy zacząć o nim mówić. Na pewno jest to jeden z bólów, jakie zostały umiejscowione na specjalnej skali, o której opowiedział nasz gość. Dowiecie się także, czym jest zupa zapalna oraz jakich leków należy używać lub nie używać. A czym są leki kannabinoidowe? O tym też mówił gość naszego live’a z cyklu #ZDROWAnocka, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.
Nie zabrakło także pytań od Was – Uczestniczek i Uczestników naszgo live’a. Oto niektóre z nich:
To tylko niektóre z pytań, na które bardzo skrupulatnie odpowiedział pan dr Jerzy Jarosz. O co jeszcze był pytany nasz gość? Odwiedźcie nasz fanpage oraz kanał w serwisie YouTube, aby uzyskać odpowiedź na te i inne pytania.
Zapraszamy. 🙂
Czym jest ból? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas live’a #ZDROWAnocka
Tłem grafiki jest białogwieździste ciemnogranatowe niebo z ciemnozieloną poświatą na dole. W prawym górnym rogu widzimy bladoniebieski hasztag #ZDROWAnocka, a pod nim napis: na żywo.
Poniżej (od lewej) widzimy zdjęcie doktora Jerzego Jarosza, a obok niego biały pogrubiony i wyśrodkowany tytuł live’a: O BÓLU rozmawiamy z dr n. med. Jerzym Jaroszem, specjalistą anestezjologii i medyczny paliatywnej.
Pod tym znajduje się niepogrubiony biały napis: czwartek 19.01.2023 g. 19:00, a obok niego biało-niebieskie logo FZJN.
Wykonanie: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze