Gościnią drugiego webinaru w ramach kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki była dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz.
Pani Doktor jest specjalistą neurologiem, specjalistą rehabilitacji medycznej, adiunktem w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie od 2012 roku kieruje Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej. W latach 2015-2017 pełniła funkcję Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie neurologii dla województwa mazowieckiego.
W szczególności interesuje się chorobami naczyniowymi ośrodkowego układu nerwowego – w tym udarem mózgu, leczeniem żywieniowym oraz zastosowaniem toksyny botulinowej w schorzeniach neurologicznych. Pani Doktor specjalizuje się w terapii toksyną botulinową chorych ze spastycznością, zaburzeniami ruchowymi oraz migreną przewlekłą.
Gościni naszego webinaru w bardzo przystępny i ciekawy sposób wyjaśniła nam, czym w ogóle jest spastyczność. Jakie są jej przyczyny? Przy jakich schorzeniach i w jakim tempie rozwija się spastyczność? Jakie są jej najczęstsze objawy? Jak wygląda spastyczność rąk oraz nóg i w jaki sposób sobie z nią radzić?
Bardzo istotną kwestią było także wyjaśnienie zależności między bólem a spastycznością i omówienie jej poszczególnych wzorców. W bardzo szczegółowy, merytoryczny sposób zostało wyjaśnione także to, dlaczego nie możemy pozwolić sobie na nieleczenie spastyczności.
W tej części webinaru Pani Doktor Iwona Sarzyńska-Długosz omówiła trzy podstawowe metody leczenia spastyczności, wśród których wymieniła:
Oczywiście nie każda metoda leczenia spastyczności jest odpowiednia dla poszczególnych osób, które ją posiadają. Dlatego tym bardziej warto obejrzeć nasz webinar, chociażby po to, aby dowiedzieć się, komu i kiedy pomagają leki doustne, a komu toksyna botulinowa etc.
Dobry webinar to taki webinar, w którym pada wiele istotnych pytań od jego uczestniczek i uczestników. I dokładnie też tak było podczas spotkania z Panią dr hab. n. med. Iwoną Sarzyńską-Długosz. Padło chociażby pytanie o rolę medycznej marihuany w leczeniu spastyczności czy o rizotomię. Są to zaledwie dwa przykłady ciekawych pytań, których było bardzo dużo.
Spotkania w ramach kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki odbywają się na fanpage’u Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze. W każdej chwili można je też odtworzyć na naszym kanale w serwisie YouTube.
Spinajcie się razem z nami! 😉
Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze