Dwuetapowy maraton o spastyczności – #TajnikiSpastyki

6 listopada 2021 | Autor:

25 i 28 października 2021 roku w ramach kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki odbył się dwuetapowy maraton o spastyczności. Najpierw Agnieszka Dąbkowska, prezes Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze była gościnią Joanny Tokarskiej ze strony Fizjopozytywni, a za trzy dni role się odwróciły i to Joanna odpowiadała na pytania w czasie naszego webinaru.

Joanna Tokarska – jak sama napisała na swojej stronie – zawodowo i z zamiłowania zajmuje się fizjoterapią, a w szczególności neurorehabilitacją. Możemy spotkać ją na konferencjach poświęconych fizjoterapii.

#TajnikiSpastyki – spojrzenie na spastyczność okiem terapeuty i pacjenta

Agnieszka wyjaśniła, czym dla niej jest spastyczność, jakie są jej objawy i jakie problemy ona przysparza. Opowiedziała też o różnych ciekawych przygodach, których doświadczyła żyjąc z – potocznie nazywaną – spastyką. Interesująca jest także droga Agnieszki, którą przebyła od momentu, gdy stała się pacjentką, do dzisiaj – gdy prowadzi Fundację Zdrowie Jest Najważniejsze.

#TajnikiSpastyki Agnieszka Dąbkowska

Źródło: Joanna Tokarska fizjopozytywnie – kanał w serwisie YouTube

Prawda, pompa bakoflenowa i inne metody leczenia spastyczności

Agnieszka i Joanna podczas swojego spotkania starały się udzielić odpowiedzi na arcyważne pytanie: kiedy powiedzieć pacjentowi prawdę o stanie zdrowia? Pojawił się także temat pompy baklofenowej i innych metod leczenia, wśród których została wymieniona także lecznicza marihuana.

Współpraca interdyscyplinarna jest niesłychanie istotna w leczeniu spastyczności, co podkreśliła Agnieszka w czasie spotkania z Joanną. Rozmówczynie stwierdziły też zgodnie, że do każdej postaci spastyczności należy podchodzić indywidualnie. Słusznie została podkreślona także istota rehabilitacji domowej.

Nie zabrakło także opinii z grupy ŻYCIE Z POMPĄ baklofenową i uczestników live?a.

Wróg, idealna współpraca i cel nie do zrealizowania

Jak się okazuje, spastyczność nie zawsze jest naszym wrogiem. Są momenty, sytuacje, w których można ją twórczo wykorzystać. Na udowodnienie tej tezy ponownie przytoczono przykład Wojciecha, który poznaliście w drugim artykule z cyklu #TajnikiSpastyki.

Poruszono też temat idealnej współpracy między fizjoterapeutą a pacjentem. Jak ona w zasadzie powinna wyglądać? Co robić, gdy cel, który sobie stawia pacjent, jest nie do zrealizowania? Na te i inne pytania obie rozmówczynie starały się znaleźć możliwie najlepsze odpowiedzi.

Jak ogarnąć własną spastę?

Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze – kanał w serwisie YouTube

Na to i wiele innych pytań Joanna odpowiedziała podczas trzeciego webinaru w ramach naszej kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki, który – jak zawsze – odbył się na fanpage?u Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze.

Wśród zadanych pytań warto wymienić chociażby następujące:

  1. Od czego zacząć? Jak zorganizować się przeciwko sile grawitacji?
  2. Jak zapobiegać nagłemu wzrostowi spastyczności?
  3. Czy można wykorzystać własną spastyczność i da się ją kontrolować?
  4. Jak zadbać o dobre siedzenie?
  5. Ciepło czy zimno – co lepiej pomaga na spastyczność?
  6. Co ma wibrator do spastyczności?
  7. Jak uzyskać rehabilitację domową?
  8. Udane życie seksualne a spastyczność.

To zaledwie osiem z bardzo wielu tematów, które zostały poruszone podczas naszego spotkania z Joanną Tokarską. Warto obejrzeć obydwa webinary i zdobyć solidną porcję wiedzy – kolejną i na pewno nie ostatnią – na temat spastyczności.


Grafika:

Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Filmy:

Daniel Szulc – wyścig o zdrowie

Joanna Tokarska fizjopozytywnie

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni