16 października 2022 roku wygłosiłam swoją prelekcję podczas IV Konferencji Sekson o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Wraz z Martą Lorczyk byłyśmy na niej ekspertkami z ramienia naszej Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze, która objęła patronat nad tym ciekawym i wartościowym wydarzeniem.
A o czym konkretnie mówiłam?
Tematem mojej prelekcji była:
Podczas wystąpienia przedstawiłam budowę narządów płciowych żeńskich i męskich oraz neurofizjologię funkcji seksualnych. Rdzeniowe ośrodki erekcji i ejakulacji to:
Następnie wspólnie z uczestnikami wymieniliśmy czynniki mogące utrudniać życie seksualne w schorzeniach neurologicznych. W kolejności częstości występowania są to:
Poruszyłam temat zmienionych stref erogennych, sposobów osiągania erekcji, ejakulacji i orgazmu. Tworzenie mapy ciała – miejsc, których dotyk sprawia przyjemność i takich, gdzie zaburzenia czucia wywołują przeczulicę (np. okolica na wysokości uszkodzenia rdzenia). Sensate fokus – stymulacja czuciowa, wizualna, węchowa, mechaniczna. Wskazane jest stosowanie bodźców o różnym charakterze i natężeniu, a także eksperymentowanie z przedmiotami pomocniczymi takimi jak pióra, kostki lodu czy wibrator.
Podałam metody terapii zaburzeń seksualnych z dziedziny samopomocy, farmakoterapii, kinezyterapii i psychoterapii. Dawanie i otrzymywanie informacji zwrotnych na temat atrakcyjności swojej i partnerki/ra oraz wzrastającego pożądania, poznawanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań, większa otwartość i szczerość w rozmowach o uczuciach, budowanie bliskości emocjonalnej. Inhibitory fosfodiesterazy-5 przyjmowane doustnie: sildenafil, wardenafil, tadanafil, awanafil – zwiększają stężenie tlenku azotu, który rozluźnia mięśniówkę naczyń krwionośnych penisa, pozwalają utrzymać erekcję po stymulacji seksualnej. Z kinezyterapii przydatne są poprawa kontroli posturalnej czy wzmacnianie mięśni Kegla oraz biorących udział w ruchach frykcyjnych. Istnieją różne treningi seksualne jak np.: Trening Stop – Start, Metoda przedłużenia linii pochwy czy Trening seksualny pary wg Kratochvila – składający się z siedmiu etapów trening doznawania rozkoszy w parze ćwiczy świadomość reakcji własnego ciała i reagowania czytelnego dla partnera. Podczas psychoterapii sięgamy po wewnętrzne zasoby i uczymy się budowania bliskich relacji dających wsparcie. Terapia Behawioralna kształtuje samodzielność w każdej dziedzinie życia, pozwala eksperymentować i doświadczać nowych sposobów aktywności seksualnej.
Podstawa udanego życia erotycznego jest wiara w swoje kobiece / męskie atuty, akceptacja siebie i koncentracja na tym, co sprawia rozkosz.
Monika Rozmysłowicz,
fizjoterapeutka, trenerka, psycholożka, seksuolożka i doradczyni zawodowa,
Trener Fizjo-Psycho-Seksualna
Monika Rozmysłowicz: podczas IV Konferencji Sekson
Autorka: Marta Lorczyk