Gościem ósmego webinaru z cyklu #TajnikiSpastyki był dr n. med. Jarosław Michał Deszczyński ? ortopeda specjalizujący się w leczeniu deformacji narządu ruchu, wydłużania kończyn, leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej i endoprotezoplastyki stawów. Obecnie jest Dyrektorem Operacyjnym w Paley European Institute w Warszawie.
Tematem spotkania były Ortopedyczne #TajnikiSpastyki, a nasz Gość podsumował metody leczenia spastyczności, dzieląc je na mniej lub bardziej odwracalne i nieodwracalne oraz działające ogólnie i miejscowo. Doktor zwrócił uwagę, że pierwszorzędowe problemy, te zgłaszane przez pacjentów, to napięcie mięśniowe, siła mięśniowa, selektywność i równowaga (czy raczej jej brak). Natomiast problemy drugorzędowe, te ortopedyczne, to utrwalone przykurcze, zaburzenia osi układu szkieletowego i tak zwane problemy dźwigniowe. Przy tym zupełnie inne kwestie będą kluczowe zależnie od wieku pacjenta, zwłaszcza wśród dzieci i nastolatków, co objawia się w problemach trzeciorzędowych – jak pacjent radzi sobie z problemami niższego rzędu. Wobec tego kluczową kwestią wskazaną przez Doktora, jest to aby zespół – bo zaangażowanie pracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów wiele razy było przez niego podkreślane – dostosował się do sytuacji i potrzeb pacjenta, wybierając metodę leczenia.
Ciekawym tematem poruszonym przez Doktora była właśnie kwestia dynamicznego rozwoju sytuacji pacjenta. Doktor zwrócił uwagę, że część zabiegów które wykonuje, np. związanych z utrwalonymi przykurczami, byłyby zupełnie niepotrzebne, gdyby kilka lat wcześniej wykonać inny zabieg lub przyjąć inną metodę leczenia. Jako przykład podał m.in. swojego nastoletniego pacjenta z porażeniem mózgowym, którego rodzice zdecydowali się na zastosowanie pompy baklofenowej. Wcześniej pacjent ten nie mógł się pionizować, był już zakwalifikowany do nieodwracalnego zabiegu przecięcia ścięgien w nogach na całej długości. Tymczasem dzięki pompie, co do której rodzice mieli wiele obaw (tymczasem jest to metoda odwracalna ponieważ pompę zawsze można usunąć), chłopiec pionizuje się i stawia pierwsze kroki z pomocą terapeutów. Operacja przykurczu w kolanie może być konieczna, aby ułatwić chodzenie, jednak te przykurcze prawdopodobnie w ogóle by nie powstały, gdyby pompa była implantowana wcześniej. Na tym przykładzie widać, że zwłaszcza u dzieci uwzględnienie dynamicznego rozwoju konsekwencji jakie niesie ze sobą niepełnosprawność neurologiczna i wdrożenie odpowiednich rozwiązań na wczesnym etapie, pozwala na uniknięcie niepotrzebnych zabiegów. A nawet, jeżeli decydujemy się na zabieg chirurgiczny, ważne aby był to zabieg jednoczasowy – w ramach jednej operacji rekonstrukcja może obejmować różne obszary, dzięki czemu rekonwalescencja rozłożona jest w krótszym czasie i można kompleksowo wdrożyć fizjoterapię.
Nie zabrakło także pytań od Internautek i Internautów, na które nasz Gość chętnie i merytorycznie odpowiedział. Czego nie przeoczyć u dziecka, aby później nie wykonywać wielu inwazyjnych zabiegów? Co to jest seryjne gipsowanie? Jak ważne są ortezy?
Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, zapraszamy do odtworzenia spotkania z dr Deszczyńskim na naszym profilu Facebook oraz Youtube.
Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze
Przeczytajcie także: Coś dla ducha i dla ciała
Ortopedyczne #TajnikiSpastyki
Tło grafiki to niebieski deseń z różnymi odcieniami. Po prawej stronie widzimy biały pogrubiony napis: Webinar | 8. Pod nim jest biały niepogrubiony hasztag #live. Pod nim (z lewej strony) widzimy zdjęcie na fioletowym tle Jarosława Michała Deszczyńskiego w czarnej bluzce z fioletowym logo i białymi napisami i w okularach z czarnymi oprawkami. Obok zdjęcia jest biały pogrubiony napis: dr n. med. Jarosław Michał Deszczyński. Pod tym napisem znajduje się biały niepogrubiony napis: ortopeda, ortopeda dziecięcy. Tuż pod nim widzimy biały pogrubiony napis ujęty w cudzysłów: Ortopedyczne #TajnikiSpastyki.
Poniżej (nieco bardziej z prawej strony) widzimy ciemnoniebieski hasztag #TajnikiSpastyki, pod nim ciemnoniebieski napis: Kampania edukacyjna, a pod nim pogrubiony biały napis: Projekt realizowany z grantu Fundacji Medtronic. Obok tych dwóch napisów widzimy biało-niebieskie logo FZJN.
Wykonanie: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze